Zeměpisné okénko
Pro nadšené zeměpisáře, ale i pro obyčejné smrtelníky, kteří by se rádi dozvěděli něco o více o velmi pozoruhodném Novém Zélandu, jsem připravila tento článek. Pohodlně se usaďte, vezměte si hrnek s čajem do ruky a nastartujte svoje lačné mozkové buňky.
Nový Zéland (maorsky Aotearoa)
neboli stát dlouhého bílého oblaku je stát složený ze dvou velkých ostrovů – Severního
a Jižního a spousty malých ostrůvku okolo. Severní a Jižní ostrov jsou od sebe oddělené Cookovým průlivem. Nachází se v Tichém oceánu
asi 2000 kilometrů jihovýchodně od Austrálie. Na rozdíl od ní zde však najdete mnohem méně velkých
pavouků, hadů a podobné havěti.
Rozloha Nového Zélandu činí přibližně 268 tisíc kilometrů čtverečných. V porovnání s Českou republikou je to asi 3,4x více (ČR 78 800 km2). Nicméně lidí žijících zde je o polovinu méně! Což je velmi příjemné pro zdejší obyvatele i návštěvníky jako jsme my. Je tu opravdu více prostoru. Oveček tu naopak najdeme mnohem více – a to asi 30 milionů – což je 7 oveček na obyvatele, dost dobrý, co? O ovečkách vám ale povím více později.
Hlavním městem je Wellington, což
je městečko na jihu Severního ostrova a zajímavostí je, že se jedná o
nejjižněji položené hlavní město světa. Zároveň je také přístavním městem u
Cookova průlivu. Bydlí zde lehce přes 200 tisíc obyvatel. Největším ani nejlidnatějším městem tak není. Toto prvenství náleží Aucklandu, ve kterém žije asi 1,5 milionu lidí.
Co se týká podnebí, je tu oceánské podnebí, poměrně často tu prší a fouká. Počasí je dost proměnlivé a na předpověď tak není úplně spolehnutí. Práce v zemědělství je tak docela zajímavá, nikdy nevíte, zda budete druhý den opravdu pracovat nebo ne. Na severu je o něco tepleji než na jihu a nejteplejší měsíce jsou leden a únor. Nejchladnější naopak červenec, ale zimy bývají dost mírné. Zima a léto je tu tak úplně obráceně oproti naším evropským podmínkám. A pro větší šprty: na Severním ostrově je průměrná teplota 18 °C a na Jižním 13 °C.
Je tu spousta národních parků, spousta kopečků, hor i sopek, které jsou některé i aktivní. Také tu je spousta oblastí s vyvěrajícími prameny a gejzíry. Zemětřesení tu také není ojenidelým úkazem. Nejvyšší horou je Mount Cook s 3724 metry nad mořem nacházející se na Jižním ostrově.
Fun fact je, že v Guinsessově knize rekordů je zapsán maorský název 305 m vysokého kopce Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu, který má 92 písmen a jedná se tak o nejdelší název hory na světě. Tento název znamená přibližně toto: "Místo, kde Tamatea, muž s velkými koleny, který se z hor klouzal, na hory se šplhal a hory polykal – známý jako zeměžrout – hrál na svoji flétnu pro svou milovanou".